Psychologia Społeczna

Słowem wstępu

Pomimo istnienia coraz większej ilości blogów, fanpage’y i stron internetowych promujących zdrowy tryb życia, fast foody mają się dobrze. Chorób serca i układu krążenia wynikających z otyłości też jakby nie mniej niż przed dekadą. To oczywiście bardzo dobrze, że stron trenerów personalnych, cateringów dietetycznych i innych promujących zdrowy tryb życia przybywa i nawet znajdują one spore grono followersów, z których część wiernie korzysta i stosuje się czy to do rad, czy planu dietetycznego. Niestety w skali globalnej są to odsetki, które można liczyć na palcach. Zdecydowana większość osób, która próbuje zdrowego trybu życia, powraca do swoich wcześniejszych niezdrowych praktyk. Czy to dotyczy spożywania posiłków, czy aktywności fizycznej.

Co więc jest nie tak? Sporządzamy plan, rozpisujemy dietę, mamy mocne postanowienie poprawy i… wracamy do punktu wyjścia. Czasami już po kilku dniach, czasami po kilku miesiącach.

Mamy wyraźny problem z samokontrolą i motywacją, które przekładają się na wytrwałość. Łatwo ulegamy pokusom, które bombardują nas zarówno na półkach sklepowych, wystawach, jak i we własnym domu ? na ekranach telewizorów i komputerów. Jemy więcej, kiedy przeżywamy stres albo kiedy jesteśmy zmęczeni. Darujemy sobie kolejny trening, tłumacząc, że przecież mieliśmy ciężki dzień i nie mamy siły. Innym razem brak siły zastąpi brak czasu. W ten sposób zawsze będziemy się czuli dobrze. Nie będziemy mieli poczucia winy, bo przecież to nie zależy od nas. I rzeczywiście

bardzo często tak właśnie się dzieje. Nasza zdolność do samoregulacji jest bardzo ograniczona. Kora przedczołowa, w której mieści się siedziba zarządu, jest bardzo słabo połączona z pracownikami niższego szczebla w układzie limbicznym, przez co wykonują oni plan dobrze znanymi sobie sprzed milionów lat procedurami i nie przejmują się projektami zarządu. Paleocortex ma przewagę z racji wieku, a młodzi gówniarze z zarządu może i są lepiej wykształceni i dostosowani do współczesnych czasów, ale nie są w stanie przekonać dinozaurów, żeby ich słuchali. Dla tych drugich świat się po prostu nie zmienił. Nie nadążają.

Sukcesywna dieta czy zmiana nawyków i przejście na tzw. ?zdrowy styl życia? dotychczas zapominały o jednym z najważniejszych

czynników ? psychologii człowieka. Procesy dotyczące samokontroli i samoregulacji, impulsywne i automatyczne mechanizmy podejmowania decyzji czy funkcjonowanie uwagi i pamięci to kwestie, których znajomość może zadecydować o sukcesie transformacji nawyków żywieniowych i prozdrowotnych. Tymi procesami w kontekście zachowań profilaktyki zdrowotnej zajmuje się psychologia zdrowia. Jedną z jej młodych dziedzin jest psychodietetyka. W przyszłości to właśnie dzięki specjalistom z tego obszaru ludzie pokonają swoje słabości i będą żyli zdrowo i aktywnie. A przynajmniej pozostaje mieć taką nadzieję. W końcu wszyscy chcemy żyć jak najdłużej i cieszyć się dobrym zdrowiem. Trzeba więc kibicować każdej gałęzi nauki, która do tego może doprowadzić.

Jeśli bowiem jej się to nie uda, w przyszłości pozostanie nam już tylko chemia. I niekoniecznie chodzi tutaj o dziedzinę nauki.

Redaktor Naczelny E-czasopisma Psychologia Społeczna
Jarosław Świątek

W numerze